Az élet, a spiritualitás és a kör céljai

Paul Gaugain festő Honnan jöttünk, mik vagyunk, hová megyünk? című képe 1898-ban megkísérelt egy vizuális választ adni az emberi élet végső kérdéseire.

Kik vagyunk?

D'où venons-nous ? Que sommes-nous ? Où allons-nous ? - Paul Gaugain

A spiritualitás célja

Az emberi élet értelme és célja vajon egybeesik a spiritualitás lényegével? A válasz nagyban függ a válaszadó tudatszintjétől. Sok hiteles forrást idézhetnénk, de most ragadjunk ki két példát.

Az indiai Spirituális Tudományos Kutató Intézet a következő két pontban foglalja össze:
„A különböző emberekkel fennálló adok-kapok egyenleg (Karma) elrendezése.
Spirituális fejlődés azzal a végcéllal, hogy Istennel egyesüljünk és ezáltal felszabaduljunk az élet és halál körforgásából.”
Lentebb így egészíti ki:
„Minden Spirituális úton a spirituális fejlődés végső célja az Istennel való egyesülés. „Eggyé válni Istennel” azt jelenti, hogy megtapasztalni Istent önmagunkban és körülöttünk mindenben, ami egyben arra is utal, hogy már nem az öt érzékszervünkkel, elménkkel és intellektusunkkal azonosulunk, hanem a Lélekkel.”

"Egyetlen hivatás van a világon: a szeretni tanítás. A többi minden más munka! Eszköz arra, hogy hivatásotokat, a szeretni tanítást megvalósítsátok" ~ Dombi Ferenc

Ki spirituális?

Aki vállalja, hogy növekszik szeretetben és tudatosságban. Hogyan?
Úgy hogy kiviszi a szemetet, ahogy Dan Millman Békés harcosa fogalmazott. Vagyis nyitott.

Nem a félig üres pohár a fókusz. A pohár félig VAN!
Nem a fa árnyéka számít, hanem a gyümölcse!


A második kritérium, hogy akar-e fejlődni, emelkedni.
Ez azt jelenti, hogy felismeri, mi által rekedt meg. Azt pedig mint szennyes ruhát fokozatosan vagy egyszerre leveti, helyette a tudatosság és szeretet fényével töltekezik be.

A megrekedtség egyfajta ragacs, ami hozzá tapaszt a létforgataghoz. Ez olyan mint egy centrifuga palást, mely forgási sebessége attól függ, hogy mennyire erős bennünk a vágy/ellenszenv, a harag, a félelem, a szégyen és a tompaság (tudatlanság).
Vállalod-e a szembesülést? Észreveszed-e, mikor még mindig menekülsz? Szakítasz-e a komfortzónával?

Ennek felismerése előfeltétele annak, hogy valaki életében erről a holtpontról elmozdulni akarjon, majd legyen képes rá. ,,Álló járművet nem lehet kormányozni!'' - Dombi Ferenc katolikus pap
Benned megszületett-e már ez a szándék? 

Ha igen, akkor rendet kell rakni a fejben és a szívben. Hogyan? A Hagyomány valamely használati útmutatója alapján. Ez nyugaton leginkább az Evangéliumok Jézusának tanításai által lehetséges, míg keleten pedig a védikus hagyomány lényegét összefoglaló Védánta tanítói értelmezése által működhet. Miért e kettő? Ez az a két hagyomány, mely ismeri az ingyenkegyelem fogalmát!

Mit eredményez ez a rendrakás, szinkronizálás és hangoltság? Egy belső megélt bizonyosságot, a legfőbb jó olyan átélését, hogy megszűnik annak elvesztésének félelme. Ez nyugaton a metenoia, keleten a vivéka megélése.
,,Nem elmélkedő okfejtés, hanem a megkülönböztető értelem (Vivéka-buddhi) átélésén alapuló, tömör, tényszerű, mégis átfogó filozófiai közlés.'' - Bakos Attila filozófus

Összefoglalva:

  • Megrekedtség felismerése
  • Törekvés: akarok-e fejlődni, emelkedni?
  • Nyitottság: akarom-e feszegetni a korábbi komfort-zónámat?
  • Szembesülés vállalása, menekülés kerülése
  • Elmozdulás a holtpontról
  • Rendrakás a fejben és szívben
  • Metanoia: megfordulás, gondolkodás-átalakítás, tudatos életvitel
Félig teli pohár

A Spiritualitás nem hobbi. Az ember felsőfokon!


Az élet célja

Tudatosabbá válni a legnagyobb ajándék, amit bárki adhat a világnak; ráadásul az ajándék egy hullámzó hatás révén visszajut a forrásához.

To become more conscious is the greatest gift anyone can give to the world; moreover, in a ripple effect, the gift comes back to its source.

A spirituális fejlődés az akadályok elhárításának eredményeképpen jelentkezik, és nem valami új dolog megszerzésével. Az odaadás lehetővé teszi az elme hiúságainak és dédelgetett illúzióinak feladását, hogy fokozatosan szabadabbá és nyitottabbá váljon az Igazság fénye felé.

Spiritual evolution occurs as the result of removing obstacles and not actually acquiring anything new. Devotion enables surrender of the mind’s vanities and cherished illusions so that it progressively becomes more free and more open to the light of Truth.

Mobirise

David R. Hawkins

pszichiáter

Az életed fő célja, hogy létezz, pontosan ott, ahol, ahogy és aki vagy, most, ebben a pillanatban.

The primary purpose of your life is to be, exactly where, how and who you are, right now, in this very moment.

A felébredt cselekvés módozatai az elfogadás, az élvezet és a lelkesedés.  Mindegyik a tudatosság egy bizonyos rezgési frekvenciáját képviseli. Ébernek kell lenned, hogy valamelyikük működjön, valahányszor bármit is csinálsz - a legegyszerűbb feladattól a legbonyolultabbig. Ha nem vagy egyiknek sem az állapotában, sem az elfogadás, sem az élvezet, sem a lelkesedés állapotában, akkor nézd meg alaposan, és meglátod, hogy szenvedést okozol magadnak és másoknak.

The modalities of awakened doing are acceptance, enjoyment, and enthusiasm. Each one represents a certain vibration, frequency of consciousness. You need to be vigilant to make sure that one of them operates whenever you are engaged in doing anything at all – from the most simple task to the most complex. If you are not in the state of either acceptance, enjoyment, or enthusiasm, look closely and you will find that you are creating suffering for yourself and others.

Mobirise

Eckhart Tolle

spirituális író

Mobirise
Az emberi élet 4 célja a védák szerint

अर्थ Artha
az anyagi javak szerzése, felhalmozása, a nyereség, a gyarapodás - életünk első 25 éve
काम Káma
az egyéni vágyak beteljesítése, mely elégedettséget, jóleső örömet, jólétet ad - a második 25 év
धर्म Dharma
a magasabb rendű célok követése, az igazság, a szeretet, a kötelességek betöltése - 51 év felett
मोक्ष Móksa
a felszabadulás az anyagi világ kötelékei alól, a lélek uralkodása a fizikai test felett - 76 éves kor felett

Baktriai kereszt

Baktriai (egyenlőszárú) kereszt a Dharma kerekén
(ie. 2. évezred)

A körünk céljai

Körünk célja a tagok boldogulásának segítése szellemi tanítások és gyakorlatok által valamint összefogni azon útkeresőket, útonjárókat és céljainkkal egyetértőket egy olyan baráti körben, ahol a legfontosabb szempontok:

1. Szeretet - Egységélmény Istennel, a kör tagjaival, kívülállókkal, még ellenségeinkkel is!
2. Tudatosság - megkülönböztető értelem általi rangsorolás, a centrum és a periféria megkülönböztetésének képessége, ugyanakkor nagyfokú nyitottság szükséges!
3. Aktív jelenlét - élő közösség:

belső kör - munkatársaink, akik a projektjeink aktív részesei,
érdeklődők: pártoló tagok, akik érzelmileg támogatnak minket és időnként vendégeink.


Tudatosan szeretetben élni! 
सच्चिदानंद


© Copyright Dharma Centrum Spirituális Kör 2024. No Rights Reserved.

AI Website Generator